Hynek Gottwald, Brandýs nad Orlicí.
Firma byla založena Ignácem (Hynkem) Gottwaldem v roce 1894 jako obchod s domácími potřebami mimo jiné na prodej a výrobu nábytku se sídlem v Praze. V roce 1913 se specializoval na výrobu tehdy módního mosazného nábytku (zejména postelí, nočních a květinových stolků). Dědici pro rozšířenou výrobu zakoupili bývalou tkalcovnu v Brandýse nad Orlicí a založili akciovou společnost s názvem Hynek Gottwald. V roce 1928 se začala firma zabývat výrobou nábytku s ohýbaných ocelových trubek, původně niklovaných, od roku 1930 již chromovaných. Pro návrhy typů spolupracovala tehdy s předními českými designéry, jako L. Žákem, M. Kučerovovu-Záveskou a J. Halabalou. Stálým návrhářem byl hlavně K. E. Ort. Od roku 1937 začala firma vyrábět trubková sedadla pro různé dopravní prostředky (auta, tramvaje a osobní vozy ČSD). Roku 1948 byla firma znárodněna a začleněna do národního podniku Kovona. V roce 1995 vznikla firma C.I.E.B. Kahovec, která pokračuje ve výrobě speciálních sedadel do dopravních prostředků.
Mücke-Melder, Fryštát
Firma začala v roce 1928 výrobu nábytku z ocelových niklovaných a chromovaných trubek. Prvním typem bylo pružící křeslo navržené A. Lurcatem pro firmu Thonet, jejíž vzory licenčně často používala. Vlastní design pro ni navrhoval Arnošt Beck.
Robert Slezák, Bystřice pod Hostýnem
Firmu založil Robert Slezák jako zámečnickou a kovozpracující dílnu v roce 1908 v Bystřici pod Hostýnem. V roce 1911 ji rozšířil o galvanizovnu a v roce 1913 začal vyrábět mosazný nábytek. 1921 z nedostatku barevných kovů vyráběl železný, bíle lakovaný nábytek, zejména pro nemocnice. V roce 1931 získal od firmy Thonet licenci na výrobu pérujícího sedacího nábytku z ocelových bezešvých trubek, povrchově upravovaných tvrdým chromováním. Dík úzké spolupráci se sousední firmou Thonet, která využívala jeho galvanizovnu a naopak, mu dodávala dřevěné ohýbané a lisované díly. Slezák neměl vlastní návrháře a proto užíval ponejvíce vzory Thonet, což důsledně v katalozích označoval. V roce 1948 byla firma znárodněna a začleněna do národního podniku Kovona.
Petr Vichr, Lysá nad Labem
Původně továrna na kuchyňské nádobí a lisovna v Duchcově. Po přesídlení hlavního závodu do Lysé nad Labem se začala firma zabývat i výrobou nábytku z ocelových profilů a v letech 1928 i nábytku z ohýbaných ocelových trubek. Jistou raritou bylo, že provoz lisovny působil v době německé okupace jako mincovna a ze slitiny zinku a kadmia vyráběl protektorátní mince. Podnik byl v roce 1948 znárodněn a stal se po sloučení s celou řadou jiných výrobců základem národního podniku Kovona, který se i nadále zabýval také výrobou trubkového nábytku.
SAB
Od roku 1930 výrobce kovového nábytku v Praze-Holešovicích. Standardní produkcí byly většinou kopie vzorů Thonet, upravované ve spolupráci s Františkem Langrem. Po znárodnění se stala součástí podniku ZUKOV.
Spojené UP závody Brno
Vznikly v roce 1921 sloučením brněnské nábytkářské firmy J. Slavička a Uměleckoprůmyslových dílen Jana Vaňka v Třebíči. Iniciátorem vzniku firmy byl Jan Vaněk, který se snažil o kvalitní a účelový nábytek, odpovídající dobovým trendům. V roce 1930 začal pro firmu pracovat arch. Jindřich Halabala, který se v počátku věnoval především tehdejší novince, trubkovému nábytku, posléze se stal ředitelem firmy. UP závody vyráběly podle návrhů J. Halabaly kvalitní kovový a dřevěný nábytek, některé typy speciálně pro podniky propagující vkusné bytové doplňky, zejména pro Družstevní práci a posléze i Krásnou jizbu.
SBS - Standardní bytová společnost Brno
Založena J. Vaňkem po jeho odchodu z UP závodů. Jejím cílem byla výroba sestavovatelného a skladebného nábytku pro malé byty. Trubkový sedací nábytek vyráběla jen pro interiéry navrhované architektem J. Hesounem.
Thonet
Jedinečný příběh společnosti Thonet započal u tesařského mistra Michaela Thoneta (1796 - 1871), který stál u transformace ruční výroby nábytku na průmyslovou výrobu. Michaelovi Thonetovi se podařilo učinit průlom do průmyslové výroby v roce 1859 ve Vídni, a to s židlí č. 14, později nazvanou „vídeňská kavárenská židle“, pro kterou byla použita technologie na ohýbání masivního bukového dřeva. Poprvé v historii výroby nábytku byla realizována standardizace výrobního procesu a rozdělena koncepce práce. Kromě toho byla židle snadno demontovatelná a mohla být dodávána prostorově úsporným způsobem. Židle č. 14 připravila firmě Thonet cestu k tomu, aby se stala globální společností. Následovaly další velice úspěšné návrhy ohýbaného nábytku. Thonetův úspěch kulminoval v roce 1912, kdy společnost vyrobila a prodala dva miliony kusů nábytku po celém světě.
Ocelový nábytek je druhou konstantou v produktové řadě Thonet. V roce 1930 byla společnost největším světovým producentem tohoto inovativního nábytku, který byl navrhován řadou slavných architektů jako je Mart Stam, Ludwig Mies van der Rohe a Marcel Breuer. V současné době jsou prvotní modely z trubkové oceli společnosti Thonet považovány za milníky v historii designu. Jejich jasné, otevřené a jednoduché formy jsou výrazem nového přístupu umění a architektury, který se proslavil pod pojmem “Nová věcnost”. V současnosti jsou klasické modely z třicátých let stále zahrnuty do produktové řady společnosti a vyrábějí se stále v nezměněném tvaru. Mezi nimi například první konzolová židle S 33 od Marta Stama, který získal umělecké autorské právo pro její tvar a konstrukci. Stejně tak modely S 32 a S 64 od Marcela Breuera.
Starožitný nábytek, Antik, Starožitnosti, Antiques, Art deco, Artdeco furniture, Biedermeier, Restaurování nábytku, Retro nábytek, Funkcionalismus, Halabala, Čalounická dílna, Potahové látky, Čalounění auto veteránů, 20. léta, 30. léta, 40. léta, 50.léta, 60. léta